فونت‌های TrueType چه هستند؟

هم‌اکنون که مشغول به خواندن این مقاله با کامپیوتر مکینتاش یا ویندوزی خود می‌باشید، در حال نگاه کردن به فونت‌های TrueType هستید. اکثر کاربران دوست دارند متن‌های مورد نظرشان را بدون از دست رفتن کیفیت نوشته در اندازه‌های مختلف مشاهده کنند، این قابلیت با استفاده از فونت‌های TrueType امکان‌پذیر است. با نرمگیک همراه باشید.

سیستم‌عامل‌های اولیه برای نمایش و چاپ نوشته‌ها از فونت‌های بیت‌مپ (Bitmaps) استفاده می‌کردند. این فونت‌ها برای نمایش نوشته در یک اندازه مشخص استفاده می‌شد. اگر اندازه‌ی نوشته را بزرگ‌تر می‌کردید، کیفیت متن به شدت افت می‌کرد. در اواخر سال ۱۹۸۰، شرکت ادوبی (Adobe) فونت Type1 خود را بر اساس گرافیک برداری (Vector Graphics) معرفی نمود.

ویژگی بارز فونت‌های برداری این است که با تغییر اندازه نوشته، همچنان به خوبی دیده می‌شوند. در ادامه شرکت ادوبی یک زبان چاپ به نام PostScript معرفی کرد که در آن زمان بسیار پرطرفدار تر از اکثر رقیبان بود. شرکت مایکروسافت و اپل بسیار علاقمند به تکنولوژی شرکت ادوبی شدند اما مایل نبودند که حق امتیاز این محصول را به عنوان بخشی از سیستم عامل خود به شرکت ادوبی بپردازند. برای همین شرکت مایکروسافت و اپل برای توسعه فونت‌های برداری و تکنولوژی‌های چاپ با یکدیگر متحد شدند. در انتها، شرکت اپل فونت TrueType را برای چاپ معرفی نمود. مایکروسافت نیز یک موتور پردازش چاپ به نام TrueImage عرضه کرد که هیچ‌گاه به موفقیت لازم نرسید.

TrueType VS Bitmaps Fonts

تکنولوژی TrueType شامل دو قسمت است:

  • تبدیل‌کننده TrueType به بیت‌مپ (Rasterizer)
  • فونت‌های TrueType

تبدیل‌کننده بیت‌مپ (Rasterizer) نرم‌افزاری است که در هر دو سیستم‌عامل ویندوز و Mac OS تعبیه شده است، این نرم‌افزار اطلاعاتی مانند اندازه، رنگ، جهت و موقعیت فونت‌های TrueType را دریافت می‌کند و آن‌ها را به فرمت Bitmap تبدیل می‌کند تا برای کارت گرافیک و مانیتور قابل تشخیص باشد. در واقع این نرم‌افزار یک تفسیرکننده است که اطلاعات ریاضی تولید شده به وسیله فونت را درک می‌کند و آن را به فرمی تبدیل می‌کند که برای رندر توسط کارت گرافیک مناسب باشد.

فونت‌ها شامل داده‌هایی هستند که شکل کلی هر کاراکتر را توصیف می‌کنند. فونت‌های با کیفیت بالا شامل کدهای اشاره (Hinting) هستند، Hinting پروسه‌ای است که فونتی را که به اندازه کوچک تبدیل می‌شود، به بهترین نحو نمایش می‌دهد. در واقع به جای اینکه از شکل کلی کاراکتر برداری برای نمایش اندازه کوچک استفاده شود، کدهای اشاره به شکلی کاراکتر فونت‌ را ترسیم می‌کنند که فونت تا حد ممکن نرم و خوانا به نظر رسد.

بیش از هزاران نوع فونت TrueType وجود دارد و بسیار از آن‌ها به صورت رایگان برای دانلود قرار داده شده‌اند. بسیاری از این فونت‌ها اسکن و از منابع دیگر تبدیل شده‌اند. با اینکه اکثر فونت‌های TrueType بدون مشکل هستند اما یک فونت TrueType که به صورت ناردرست ایجاد شده می‌تواند شامل خطا باشد و باعث Crash کردن سیستم شود. فونت‌های حرفه‌ای طراحی شده می‌توانند میلیون‌ها دلار قیمت داشته باشند و در صنعت تبلیغات، سرگرمی، گرافیک، برندسازی و لوگو کاربرد داشته باشند. البته اکثر فونت‌های رایگان برای کاربران معمولی کافی است.

منبع: HowStuffWorkds

پست های مرتبط

بدون پست مرتبط یافت نشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *