حل مشکل فارسی نویسی در فتوشاپ ، Illustrator CC و InDesign

یکی از مسائلی که اکثر کاربران فارسی زبان بعد از نصب محصولات نسخه CC شرکت Adobe شامل فتوشاپ، Illustrator و InDesign با آن مواجه می‌شوند، جدا جدا نوشته شدن حروف فارسی و به هم ریختگی متن است. خوشبختانه ادوبی در نسخه CC از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند. برای فعالسازی این قابلیت نیاز به هیچ نرم‌افزار اضافه‌ای نیست.

فارسی نویسی در Adobe Photoshop CC

به صورت پیشفرض زمانی که در نرم‌افزار فتوشاپ نسخه CC یک کلمه فارسی را وارد کنید. حروف به صورت جدا جدا نوشته می‌شوند و به یکدیگر نمی‌چسبند.
مشکل زبان فارسی در فتوشاپبرای حل این مشکل، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.
قدم اول: از منوی Edit بر روی گزینه Preferences کلیک کنید. در منوی جدید باز شده General را انتخاب نمایید تا پنجره Preferences باز شود. (همچنین می‌توان با کلید میان‌بر Ctrl+K پنجره Preferences را باز کرد)
حل مشکل فارسی نویسی در Photoshopقدم دوم: در سمت چپ پنجره‌ی Preferences گزینه Type را انتخاب کنید.
فارسی نویسی در فتوشاپقدم سوم: در قسمت Choose Text Engine Options گزینه Middle Eastern and South Asian را فعال نمایید و بر روی Ok کلیک کنید.
فارسی نویسی در Photoshop CCقدم چهارم: حال می‌بایست نرم‌افزار فتوشاپ را یکبار ببندید و مجددا باز کنید تا تغییرات اعمال شوند.

همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، پس از انجام مراحل فوق، متن‌های فارسی به درستی در فتوشاپ نمایش می‌یابند و مشکل حل می‌شود.
فارسی نویسی در فتوشاپ CC

فارسی نویسی در Adobe Illustrator CC

در نرم‌افزار ایلاستریتر نسخه CC نیز مانند فتوشاپ، مشکل جدا شدن حروف از یکدیگر در زبان فارسی وجود دارد. برای حل مشکل قدم‌های زیر را دنبال کنید.

قدم اول: از منوی Edit بر روی گزینه Preferences کلیک کنید. در منوی جدید باز شده General را انتخاب نمایید تا پنجره Preferences باز شود. (همچنین می‌توان با کلید میان‌بر Ctrl+K پنجره Preferences را باز کرد)
تایپ فارسی در Illustrator CCقدم دوم: در سمت چپ پنجره‌ی Preferences گزینه Type را انتخاب کنید.
فارسی نویسی در Illustrator ایلوستریتورقدم سوم: در قسمت Language Options گزینه Show Indic Options را فعال کنید و بر روی OK کلیک نمایید.
فارسی نوشتن در ایلاسترایتور CCقدم چهارم: حال می‌بایست نرم‌افزار Illustrator را یکبار ببندید و مجددا باز کنید تا تغییرات اعمال شوند.
قدم پنجم: در منوی Windows بر روی گزینه Type کلیک نمایید، در منوی باز شده گزینه Paragraph را فعال کنید. (همچنین می‌توان با کلید میان‌بر Alt+Ctrl+T پنجره Paraghraph را نمایان ساخت)
تایپ فارسی در ایلوستریتور Illustratorقدم ششم: در پنجره Paraghraph بر روی آیکن فلش در گوشه بالا سمت راست پنل کلیک کنید و در منوی ظاهر شده، گزینه Middle Eastern & South Asian Every-Line Composer را انتخاب کنید.
فارسی نوشتن در Illustrator CC

حال می‌توانید به راحتی در نرم‌افزار Adobe Illustrator CC به تایپ عبارات فارسی بپردازید.
نوشتن فارسی در Illustrator CC

فارسی نویسی در Adobe InDesign CC

نرم‌افزار ایندیزاین علاوه بر مشکلات عمومی فارسی نویسی محصولات ادوبی، به صورت پیشفرض جهت نوشته را نیز از چپ به راست نمایش می‌دهد. برای تنظیم فارسی نویسی در InDesign CC مراحل زیر را دنبال کنید.

قدم اول: از منوی Windows گزینه Paragraph را فعال کنید تا پنجره Paragraph نمایش یابد.
قدم دوم: در پنجره Paragraph بر روی آیکن فلش در گوشه بالا سمت راست پنل کلیک کنید و در منوی ظاهر شده، گزینه Adobe World-Ready Paragraph Composer را فعال کنید.
فارسی نویسی در InDesignقدم سوم: برای راست به چپ کردن جهت نوشته‌ها، از منوی Windows گزینه Character را فعال کنید تا پنجره Character نمایش یابد.
قدم چهارم: در پنجره Character بر روی آیکن فلش در گوشه بالا سمت راست پنل کلیک نمایید و در منوی ظاهر شده، گزینه Character Direction را انتخاب کنید. در منوی باز شده، گزینه Right-To-Left را فعال کنید.
درست کردن جهت نوشته در InDesign CC

حالا می‌توانید به راحتی در نرم‌افزار InDesign CC متن فارسی خود را تایپ نمایید.

 

  • منبع:نرمگیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *